GIDA KİTAPLARI
 

"Mikrobiyoloji Analiz Metotları" kitabı yayınlandı

Kitap yayıncılığı konusunda uzmanlaşan Sidas Yayıncılık şimdi de yazarlığını Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Fevziye Hepkon Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Gözde TÜRKÖZ BAKIRCI  ve Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra KAYAARDI’nın yazdığı  “Mikrobiyoloji Analiz Metotları” kitabını yayınlandı

 

Kitabın, özellikle  gıda işletmelerindeki laboratuvarlarda çalışan mühendisler için başucu bir yayın olduğunu belirten kitabı yazarları: “Gıda işletmelerinde sağlıklı ve kaliteli üretimin anahtarı etkin bir sanitasyon programının uygulanmasıdır. Sanitasyon uygulamalarında temel hedef, gıdalara bulaşarak ürün kalitesini bozan ve ürünü tüketen insanlarda enfeksiyon ve intoksikasyonlara yol açan mikrobiyolojik tehlikelerdir. Söz konusu tehlikelerin daha işletmeyi terk etmeden (hammadde, yarı mamül veya mamül formunda) belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle işletme bünyesinde kurulan laboratuvarlarda son ürün temel bazı kalite nitelikleri yönünden incelenmektedir. Özellikle gıda sektörünün kalite kontrol birimi ve mikrobiyoloji laboratuarlarına yönelik hazırlanan bu kitabın, üreticinin ürününü piyasaya vermeden mikrobiyel kalitesini belirlemesi, dolayısıyla olası geri çağırma ve müşteri şikayetlerinin önlenmesi bakımından yararlı olacağı düşünülmüştür.  Bu amaçla hazırlanan kitabımızda gıda işletmelerinde sanitasyon uygulamaları ve mikroorganizmalarla ilişkisi konusu ile sektörel açıdan çok önemli bir kılavuz olacağına inandığımız uluslararası kabul görmüş mikrobiyolojik analiz yöntemlerine yer verilmiştir. Kitabımızın Gıda Hijyeni ve Mikrobiyolojisi alanında çalışan ve konuya ilgi duyan herkese yararlı olmasını diliyoruz.” şeklinde konuştular.

 

“Mikrobiyoloji Analiz Metotları” kitabı bu alanda büyük bir boşluğu dolduracak. Özellikle gıda işletmelerinde çalışan Gıda Mühendisi ve Gıda Teknikerleri için kaynak niteliğindeki bu eser birçok üniversitede de ders kitabı olarak okutulacak. 176 sayfadan oluşan kitap 20 TL den satışa çıktı. Kitap  sidasmedya@gmail.com  ve 0555 530 77 12 veya 0232 441 60 01 den temin edilebilir.

 
 

Sidas Yayıncılık'tan yeni kitap “Endüstriyel Mikrobiyoloji”

 

“Bitkisel Yağ Teknolojisi” kitabı piyasada

 

Gıda Mikrobiyolojisi kitabı yayınlandı

 

Gıda Analiz Uygulamaları kitabı yayınlandı

 

"Mikrobiyoloji Analiz Metotları" kitabı yayınlandı

©

© SİDAS MEDYA LTD. ŞTİ. 2011- sidasmedya@gmail.com - info@gidakitaplari.com

Fevzipaşa Blv. Çelik İş Merkezi Kat:3 D: 302 Çankaya / İZMİR   Tel : 0 232 441 60 01  Faks : 0 232 441 61 06