GIDA KİTAPLARI
 

Gıda Analiz Uygulamaları kitabı yayınlandı

Kitap yayıncılığı konusunda uzman Sidas Yayıncılık  şimdi de yazarlığını Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akgün, ve Arş. Gör. İrem Damar Hüner, Arş. Gör. Emel Yılmaz, Arş. Gör. Kadir Çınar tarafından hazırlanan Gıda Analiz Uygulamaları kitabını yayınladı.

 

Gıda analizleri konusunda yapılacak analiz çeşidine ve gıdanın özelliğine bağlı olarak farklı yöntemler mevcuttur diyen yazar Yrd. Doç Dr Abdullah Akgün; “Seçilen yöntemlerin uygulamaya dönüştürülmesi çoğu zaman bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu kitabın yazılmasının temel amacı, laboratuvarda denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmış temel gıda analizlerinin aşama aşama nasıl yapıldığını görseller eşliğinde anlatmaktır. Gıda mühendisliği bölümü öğrencilerinin gıda analiz laboratuvar uygulama notu ihtiyacını karşılama amacıyla uzun bir süreç sonunda ortaya çıkan bu kitabın tüm ilgililere faydalı olmasını dileriz.”dedi


Gıda Analiz Uygulamaları kitabı bu alanda büyük bir boşluğu dolduracak. Özellikle Gıda Laboratuvarları ve Üniversitelerin gıda bölümleri için kaynak niteliğindeki bu eser birçok üniversitede de ders kitabı olarak okutulacak. 140 sayfadan oluşan kitap renkli basıldı ve 20 TL den satışa çıktı. Kitap  sidasmedya@gmail.com veya 023 441 60 01 den temin edilebilir.

 
 

Sidas Yayıncılık'tan yeni kitap “Endüstriyel Mikrobiyoloji”

 

“Bitkisel Yağ Teknolojisi” kitabı piyasada

 

Gıda Mikrobiyolojisi kitabı yayınlandı

 

Gıda Analiz Uygulamaları kitabı yayınlandı

 

"Mikrobiyoloji Analiz Metotları" kitabı yayınlandı

©

© SİDAS MEDYA LTD. ŞTİ. 2011- sidasmedya@gmail.com - info@gidakitaplari.com

Fevzipaşa Blv. Çelik İş Merkezi Kat:3 D: 302 Çankaya / İZMİR   Tel : 0 232 441 60 01  Faks : 0 232 441 61 06