GIDA KİTAPLARI
 

Gıda Mikrobiyolojisi kitabı yayınlandı

Kitap yayıncılığı konusunda uzman Sidas Yayıncılık şimdi de yazarlığını Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Turgay yaptığı Gıda Mikrobiyolojisi  kitabını yayınladı.

 

Mikrobiyoloji insanoğlunun çok ilgisini çeken bir bilim dalı olduğunu söyleyen kitabın yazarı Prof. Dr. Özlem Turgay: “İnsanlar gördükleri ile ilgilenmekle beraber her zaman göremedikleri ile daha bir gizem içerdiğinden çok daha fazla ilgilenmiştir. Yüzümüzü nereye çevirsek, görebildiklerimizle birlikte göremediklerimizle çevrili olduğumuz bir gerçektir. Ülkemizde Mikrobiyoloji öğrenimi çok eskilere dayanmaktadır. Son derece geniş bir içeriğim sahip olan Mikrobiyolojinin pek çok alt bilim dalları bulunmaktadır. Gelişen bilgiler ışığında interdisipliner olan bu bilim dalı, insani hayvan, tarım, toprak, su, çevre, gıda mikrobiyolojisi gibi var olan bu alt dallarda gün geçtikçe gelişmektedir.  Başta Tıbbi Mikrobiyoloji ile ilgili olmak üzere her alanda mikrobiyoloji ile ilgili kaynaklar bulunmaktadır. Bu kitapta çok fazla detaya inmeden Gıda Mikrobiyolojisi ile ilgili bir kaynaktır ve ilgililere yararlı olması dilerim.”dedi.

 

Kitap 22 bölümden oluşuyor

 

22 ana bölümden oluşan Gıda Mikrobiyolojisi kitabında; Gıda ve Mikroorganizma Tanımı, Mikrobiyoloji ve Kısa Tarihi, Gıdaların Mikrobiyel Ekolojisi,  Gıdalarda Mikrobiyel Kontaminasyon Kaynakları, Gıdalarda Bulunan Önemli Bakteriler, Gıda Kaynaklı Önemli Küfler, Gıdalarda Maya, Alg ve Doğal Metabolitler, Gıda Kaynaklı Zoonoz Etmenler, Gıda Muhafaza Yöntemleri, Gıdalarda Kimyasal ve Fiziksel Kontaminasyonlar, Temizlik ve Dezenfeksiyon, Gıda Güvenliği Sistemleri, Et ve Et Ürünleri Hijyeni, Süt ve Süt Ürünleri Hijyeni, Kanatlı Hayvan, Yumurta ve Yumurta Ürünleri Hijyeni, Su Hijyeni, Su Ürünleri Hijyeni, Meyve ve Sebze Hijyeni , Hububat ve Ürünleri Hijyeni, Baharat Hijyeni, Kuru Yemişler, Kahve, Çay ve Bitki Çayları Hijyeni, Yemeklik Yağ Hijyeni, Diğer Gıdalar konuları teferruatı ile inceleniyor.

Gıda Mikrobiyolojisi kitabı bu alanda büyük bir boşluğu dolduracak. Özellikle Gıda LABORATUVARLARI ve Üniversitelerin gıda bölümleri için kaynak niteliğindeki bu eser birçok üniversitede de ders kitabı olarak okutulacak. 272 sayfadan oluşan kitap 30 TL den satışa çıktı. Kitap  sidasmedya@gmail.com veya 023 441 60 01 den temin edilebilir.

 
 

Sidas Yayıncılık'tan yeni kitap “Endüstriyel Mikrobiyoloji”

 

“Bitkisel Yağ Teknolojisi” kitabı piyasada

 

Gıda Mikrobiyolojisi kitabı yayınlandı

 

Gıda Analiz Uygulamaları kitabı yayınlandı

 

"Mikrobiyoloji Analiz Metotları" kitabı yayınlandı

©

© SİDAS MEDYA LTD. ŞTİ. 2011- sidasmedya@gmail.com - info@gidakitaplari.com

Fevzipaşa Blv. Çelik İş Merkezi Kat:3 D: 302 Çankaya / İZMİR   Tel : 0 232 441 60 01  Faks : 0 232 441 61 06