GIDA KİTAPLARI
 

Sidas Yayıncılık'tan yeni kitap “Endüstriyel Mikrobiyoloji”

Kitap yayıncılığı konusunda uzmanlaşan Sidas Yayıncılık şimdi de yazarlığını Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Sedat Dönmez’in yazdığı  “Endüstriyel Mikrobiyoloji- Kavramlar, Kurallar ve Uygulamalar” kitabını yayınladı. Endüstriyel Mikrobiyoloji alanında fazla eserin olmadığı ülkemizde bu kitap büyük bir boşluğu dolduracak.

 

 

Son yıllarda temel bilimler ve biyoteknolojideki hızlı gelişmeler, birçok sektörü de etkilemiş, başta tarım ve gıda olmak üzere, biyolojik temelli kimyasallar (bio-based chemicals), gıda işleme, biyolojik tıp, ilaçlar (nutraceuticals) ve biyo-yakıt vd. alanlarda önemli gelişmeler sağlanmıştır diyen kitabın yazarı  Prof Dr Sedat Dönmez: “Günümüzde mikroorganizmalar serbest veya bağlı (immobilize) halde birçok kimyasal bileşiğin üretiminde etkin olarak kullanılmaktadır. Mikroorganizmalar ve ürünleri, örneğin enzimler yüksek özgüllükleri (spesificity) ve  yüksek hızları, çok çeşitli enzimleri içermeleri vd. özellikleri ile  amino asitler, nükleotidler, vitaminler, solventler, organik asitler gibi primer  metabolitler  yanında anti-tümör bileşikler, immunosupresantlar, enzim inhibitörleri, yüksek kolesterol (hiper cholosterolemia) ilaçları ve antibiyotikler gibi sekonder metabolitler üretiminde de kullanılmaktadır. Gelişmekte olan, çok fazla ve kaliteli genç nüfusu olan ülkemizin biyoteknolojik gelişmelerden uzak kalması düşünülemez. Aslında ülkemiz ekmek mayası, sitrik asit  vd. endüstriyel ürünlerin üretiminde söz sahibi olmasına karşın ekonomik anlamda istenilen konumda değildir. Ayrıca, alternatif enerji kaynakları oluşturmak, dışa bağımlılığımızı azaltmak, özgün teknolojiler geliştirmek ve ekonomik güç sağlamak için özellikle enerji, gıda ve sağlık alanlarında endüstriyel mikrobiyolojik araştırmalar yapılmalı, yeni ürünler üretilmeli ve ekonomik güç oluşturulmalıdır.

 

Bu kitapta mikroorganizmaların özellikleri ve çeşitli endüstriyel mikrobiyolojik uygulamaları ynında, fermenterler, metabolik izyollarının kontrolü ve ilgili yatırımların projelendirme ve fizibilite analizleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Bu kitabın, konu ile ilgili çalışmalar yapmak isteyen gelecek nesillere iyi bir el kitabı olacağını ümit etmekteyim.”dedi.

 

Kitap mikrobiyoloji alanında çalışan ve öğrenim görenler için başucu yayın niteliğinde hazırlanan kitap 342 sayfadan oluşuyor ve kitap 40 TL den satışa çıktı. Eser sidasmedya@gmail.com veya 023 441 60 01 den temin edilebilir.

 
 

Sidas Yayıncılık'tan yeni kitap “Endüstriyel Mikrobiyoloji”

 

“Bitkisel Yağ Teknolojisi” kitabı piyasada

 

Gıda Mikrobiyolojisi kitabı yayınlandı

 

Gıda Analiz Uygulamaları kitabı yayınlandı

 

"Mikrobiyoloji Analiz Metotları" kitabı yayınlandı

©

© SİDAS MEDYA LTD. ŞTİ. 2011- sidasmedya@gmail.com - info@gidakitaplari.com

Fevzipaşa Blv. Çelik İş Merkezi Kat:3 D: 302 Çankaya / İZMİR   Tel : 0 232 441 60 01  Faks : 0 232 441 61 06